Post Single Template - Motekss

Motosiklette Güvenlik

Evet, burada çoğu kullanıcının sıkıldığı ve pekte önem vermediği konuları ele almaya gayret edeceğiz.

Motosikletlerimizin güvenliğine verdiğimiz önemin çok daha fazlasını kullanıcıları ve yolcuları olarak kendimize de vermeliyiz. Çünkü otomobillerin karıştığı kazalardaki ölüm oranı ile karşılaştırıldığında motosikletlerin karıştığı kazalarda ölüm ve yaralanma oranı 40 kat daha fazla.

Bu noktada, hepimizin artçı ya da sürücü aşağıdaki listedeki ekipmanın tamamına sahip olmamız ve seyahatlerimiz sırasında üzerimizde olması zorunludur.

  • Kask
  • Motosiklet Montu
  • Korumalı Eldiven
  • Motosiklet Pantolonu
  • Motosiklet Botu

Bu listede yer alan ekipmanlardan herhangi birinden feragat etmek, ekipmanın korudu uzuvdan vazgeçmek anlamına gelir. Bu nedenle üşenmek, sıkılmak ya da kısa mesafe algıları ile bunlardan vazgeçmemek gerek.

Tüm bunların yanında, ülkemizde son dönemde oldukça ciddi artış gösteren güvenli sürüş akademilerinden faydalanarak daha güvenli ve keyifli sürme imkanı sağlayan eğitimlere de dahil olmakta fayda var. Her motosiklet değişimde ve hatta mevcut motosikletleriniz ile dahi olsa arada, sırada bu eğitimleri almak çok daha keyifle ve uzun yıllar binmenizi sağlayacaktır.

Sadece ceza yememek adına takılan plastik kasklar, plastik dizlik ve dirseklikler ya da koruma anlamında yetersiz bot, eldiven ve pantolonların yarardan çok zarar vereceğini bilerek hareket etmek gerekiyor. En düşük hızlarda dahi sürtünme nedeni ile oluşacak yıpranma ve doku kaybı geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabileceğini unutmayın.